„Dzień babeczki”

„Dzień babeczki”

Dzień pizzy, musztardy, czekolady… oprócz uroczystości religijnych, czy państwowych w kalendarzu można znaleźć także nietypowe święta związane z jedzeniem. Niektóre z nich są oryginalne, inne wiążą się z tradycjami, inne mają zaś przypominać o znaczeniu konkretnych produktów, grup artykułów spożywczych lub potraw.

Osoby, które na co dzień nie jedzą mięsa swoje preferencje kulinarne mogą podkreślić kilka razy w roku – 11 stycznia przypada Dzień Wegetarian, 20 marca obchodzimy Dzień Bez Mięsa, z kolei październik to Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu, zaś 1 dzień listopada jest Światowym Dniem Wegan. Takie dni to świetny pretekst, by przygotować obiad bez kotleta, czy zrazów, a swoją dietę wzbogacić  np. o kolorowe sałatki.

Należy również zwrócić uwagę na dni szczególnie poświęcone rolnictwu i płodom rolnym. Znaczenia dożynek nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, warto jednak wiedzieć, iż w niektórych regionach Polski odbywają się szczególne święta plonów. Po zbiorach jabłek, truskawek, ziemniaków czy kapusty w takich miejscowościach organizowane są plenerowe imprezy i spotkania branżowe podkreślające znaczenie dominujących na danym terenie upraw.

W kalendarzu nie brakuje także świąt, które możemy potraktować nie do końca poważnie. Mimo to, stanowią one doskonałą sposobność do spotkań i celebrowania jedzenia w gronie rodziny lub przyjaciół. Jeśli nie masz pomysłu na obiad warto sprawdzić kalendarz pod względem „świątecznych” potraw. Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada 9 lutego, obiad z makaronem w roli głównej będzie idealny zwłaszcza 25 października (Dzień Makaronu). Dzień Naleśnika należy celebrować w przeddzień środy popielcowej, 4 lipca swoje święto „obchodzi” natomiast hot-dog. Tuż przed końcem roku, bo 30 grudnia, na uwagę zasługuje śniadaniowy przysmak, wtedy obchodzimy bowiem Dzień Serka Wiejskiego.

Niezależnie od naszego stosunku do nietypowych świąt, trzeba przyznać, że stanowią one ciekawy kontrapunkt dla tradycyjnych uroczystości, a przy tym przypominają o produktach spożywczych lub potrawach. W tym tkwi ich siła. To jak „uczcimy” owe dni zależy tylko od naszego wyczucia smaku i kreatywności. W październiku obchodziliśmy  „Dzień babeczki” i „ Dzień makaronu”. Uczniowie kl.3LŻ przygotowali wspaniałe wypieki oraz potrawy z makaronu, , które próbowali zaproszeni goście, koleżanki i koledzy.

admin

Comments are closed.