§ 1
- Kodeks etyki – zwany dalej: „Kodeksem”, zawiera podstawowe wartości, jakimi powinny kierować się pracownicy zatrudnieni w Centrum Kształcenia Zawodowego w Czarnkowie. Pracownicy zobowiązani są do przestrzegania postanowień Kodeksu w miejscu pracy oraz poza nim.
§ 2
- Kodeks etyki obowiązuje wszystkich pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych zatrudnionych w Centrum, zwanych dalej „pracownikami”, a zapoznanie się z nim pracownik powinien potwierdzić na piśmie w sposób zwyczajowo przyjęty.
§ 3
- Pracownik winien przestrzegać postanowień Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych przepisów prawa, w tym ustalonych procedur wewnętrznych obowiązujących w placówce.
- Pracownik może podejmować decyzje tylko w oparciu o wyraźną podstawę prawną i udzielone upoważnienia.
- W podejmowanych decyzjach, pracownik działa w granicach obowiązującego prawa, dochowując należytej staranności, pamiętając o służebnym charakterze swojej pracy, wykonuje ją z poszanowaniem godności.
§ 4
- Pracownik zobowiązany jest do sumiennego i starannego wykonywania powierzonych mu obowiązków, z uwzględnieniem posiadanej wiedzy i doświadczenia.
- Pracownik wykonuje swoje obowiązki w sposób obiektywny, przyjmując zasadę równego traktowania osób znajdujących się w takiej samej sytuacji faktycznej. Odmienne potraktowanie danej sprawy wymaga przedstawienia argumentów uzasadniających podjęcie takiej decyzji.
- Rozpatrzenie sprawy winno być przeprowadzone wnikliwie, przy uwzględnieniu wszelkich okoliczności danego przypadku.
- Sprawy powinny być załatwiane sprawnie, bez zbędnej przewlekłości – zwłaszcza w sprawach oczywistych, niewymagających zbierania materiału dowodowego, informacji czy oświadczeń.
§ 5
- Pracownicy zobowiązani są wykonywać swoje zadania bezstronnie, w sposób niebudzący podejrzeń o interesowność.
- Przy podejmowaniu decyzji pracownik nie może poddawać się w szczególności naciskom politycznym, które mogą wzbudzać podejrzenie o stronniczość.
- Przy podejmowaniu decyzji pracownik musi kierować się zasadami praworządności, a nie interesem osobistym czy rodzinnym.
- Pracownik nie może wykorzystywać zajmowanego stanowiska dla własnych korzyści.
- Pracownik podlega wyłączeniu w każdym stadium postępowania danej sprawy, w sytuacji gdy od jej rozstrzygnięcia zależałaby jego sytuacja osobista, członków jego rodziny lub innych osób bliskich.
§ 6
- Pracownik udziela informacji o charakterze publicznym organom, instytucjom i osobom fizycznym oraz udostępnia w pełnym zakresie dokumenty znajdujące się w posiadaniu jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, z wyłączeniem informacji chronionych przepisami prawa.
§ 7
- Pracownik jest zobowiązany do zachowania tajemnicy informacji ustawowo chronionych, na zasadach określonych we właściwych przepisach.
§ 8
- Pracownicy zobowiązani są do okazywania kultury osobistej, uprzejmości i życzliwości wobec współpracowników, uczniów i petentów.
- Pracownika obowiązuje schludny strój.
- Pracownik zachowuje się godnie zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim, dba o dobry wizerunek centrum.
- Relacje służbowe pracowników opierają się na współpracy, koleżeństwie, wzajemnym szacunku, pomocy oraz dzieleniu się doświadczeniem i wiedzą.
- W przypadku popełnienia błędu naruszającego prawa lub interes pojedynczej osoby pracownik stara się skorygować skutki popełnionego przez siebie błędu w jak najwłaściwszy sposób.
§ 9
- Pracownik podejmuje działania mające na celu stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych, poprzez uczestnictwo w różnych formach doskonalenia.
§ 10
- Pracownik jest zobowiązany przestrzegać postanowień Kodeksu Etyki i ponosi odpowiedzialność za naruszenie jego zasad.